מה חדש בבית?
משהו חדש במטבח? יש לכם רעיונות חדשים בתחום עיצוב פנים, אדריכלות או בנייה?
שלחו אלינו לפרסום

חלונות הגג של VELUX מיוצרים על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר,
חלון גג

בונים בית? טרמודן המקום שלכם לקניית
בלוקים

משפצים את המטבח? אז אתם ודאי מחפשים
פינות אוכל

תתחדשו על הבית החדש ובואו לרכוש
רהיטים

אל תתפשרו על הגנה על היקר לכם מכל
סורגים

על פרקטים לומדים באתר
פרקטים

כל שאלה שיש, יש לנו תשובה עליה לגבי
דלתות

בונים בית אנו ממליצים לכם לבחון
תאורה

לא מתפשרים על מחיר או איכות
כלים סניטריים

לפני שעוצרים בחרש לא רוכשים
קרמיקה

גרילי הגז המומלצים בישראל רוכשים בכרמל דיירקט - גריל גז גרנהודל ונפוליאון
גריל גז גרנהודל ונפוליאון

בעלי מקצוע
הכל לבית
   בטחון ואבטחת הבית
   גופי תאורה
   גינה וחצר
   דלתות
   הדברה ותחזוקה
   וילונות
   חדר רחצה
   חדר שינה
   חדרי ילדים
   חימום והסקה
   טפטים
   מטבח
   מעקות ומדרגות
   מפתחים וחלונות
   סוגי בניה
   עיצוב פנים
   פרקטים
   צבעים
   קירוי והצללה
   קרמיקה, שיש, ריצוף וחיפוי
   רהיטים ואבזור
   ריהוט משרדי
   שטחי אחסון
   שטיחים
   שיפוץ ומעבר דירה
   שירותים למשפחה
   תאורה
לימודים וקורסים
Skip Navigation Links.
פרסום
   מטבח ארגונומי ויתרונותיו
רבים מכירים את המונח ארגונומיה מתחום הרפואה, ואולי שמעו אותו בהקשר ליישומו בתחום הריהוט, ובמיוחד כסאות ארגונומיים וכדומה, אבל למעשה המונח מאפיין מדע העוסק ביחסי הגומלין בין האדם לסביבה, למוצרים טכנולוגיים וכדומה.

רבים מכירים את המונח ארגונומיה מתחום הרפואה, ואולי שמעו אותו בהקשר ליישומו בתחום הריהוט, ובמיוחד כסאות ארגונומיים וכדומה, אבל למעשה המונח מאפיין מדע העוסק ביחסי הגומלין בין האדם לסביבה, למוצרים טכנולוגיים וכדומה. ארגונומיה מסייעת לעיצוב ופיתוח מוצרים, עבודות וסביבות עבודה שמותאמות לצרכי המשתמשים, וזאת בהתאם ליכולותיהם, צרכיהם ומגבלותיהם. מכאן ניתן להבין מהי ארגונומיה בענף המטבחים, המשמשים כמקום עבודה, שאמור להיות תואם את האדם העובד בו, כדי לגרום לו לנוחות מקסימאלית מצד אחד, ולחוסר פגיעה פיזיולוגית בו מצד שני.


כיצד מיושמת ארגונומיה במטבחים

מטבח ארגונומי מתייחס לשני דברים עיקריים:

1.     תכנון ועיצוב המטבח

2.     המכשירים וכלי העבודה במטבח

שני תחומים אלה משלימים אלה את אלה, וכאשר ניתנת להם תשומת לב נכונה, ניתן לומר על מטבח שהוא ארגונומי בכל מובן.


תכנון ועיצוב מטבח ארגונומי

מטבח הוא מקום עבודה, אבל לא רק. כיום מטבחים משמשים כחלק אינטגראלי מהחיים בבית, ומעטים מתייחסים למטבח כאל חדר סגור, שבו רק מבשלים ומכינים אוכל. מטבחים משמשים כמקום בישול, כמקום אכילה, כמקום להתכנסויות משפחתיות, כמקום להכנת שיעורים, ואפילו לצפייה משותפת בטלויזיה וכדומה. רוב המטבחים כיום פתוחים לחלל הסלון, והמטבחים המודרניים ביותר מעוצבים כיום בצורה עגולה במרכז החלל, שמאפשרת גישה אליו מכל כיוון, ועבודה מצדדים שונים שלו. כך או כך על המטבח להיות מעוצב בצורה כזו, שלאנשים הנמצאים או העובדים בו יהיה נוח מכל בחינה, והדבר מתבטא בפרטים הקטנים.

למשל: דלפק עבודה נמוך מידי במטבח עלול לגרום למפגעים פיזיולוגיים לאורך זמן, לאנשים שנאלצים לכופף את גבם כדי לבצע את העבודות הנחוצות. תכנון ארגונומי לוקח בחשבון את גובה האדם העיקרי שיעשה שימוש במטבח, ומתקין את הדלפק כך שיוכל לעבוד בו בנוחות מושלמת. באותה הגישה מתכננים במטבח את דלפק האוכל, את גובה ועומק הארונות וכדומה. גם תכנון התאורה במטבח הוא חלק מההתייחסות הארגונומית המאפשרת לנמצאים במטבח לשהות ולעבוד בו באופן נוח, ולא מזיק לעיניים.

הגישה הארגונומית מתייחסת הן לסביבה הפיזית (חום, רעש, אור לחות וכדומה) של העובד במטבח, והן לעמדות העבודה עצמן, שעליהן להיות מותאמות בקפידה לצרכים שלו.


המכשירים וכלי העבודה במטבח

מדע הארגונומיה מאפשר למתכנני המיכשור המטבחי לעצב את המכשירים, בצורה כזו שתהיה בריאה יותר לשימוש, ושלא תגרום לבעיות גופניות שונות לעושים בהם שימוש. מכשירי מטבח רבים מתוכננים כיום בעזרת מומחי ארגונומיה, על מנת להגיע לאופטמיזציה בשימוש בהם מהבחינה הפיזיולוגית. כך נקבע הגובה של תנור הכיריים, של מדיח הכלים, צורת ההנחה של הכיריים על הדלפק ומיקום הכפתורים בו וכדומה.

מטבח ארגונומי הוא מטבח שבו נותנים את הדעת על כל המרכיבים שצוינו, במקביל לעיצוב האסתטי שנבחר. לא משנה אם מדובר במטבח מודרני עם קווים ישרים ונקיים או במטבח כפרי מעץ מלא וקישוטים שונים, הגישה הארגונומית מארגנת את המטבח, כך שיהיה יותר נוח ויותר בריאותי לעבוד ולשהות בו, מבלי לפגוע בעיצוב עצמו.

 


 
 
כלי בית : : שותפים ברשת : : תנאי שימוש : : אנרגיה חלופית : : צור קשר
© Copyright 2010 All Rights Reserved. קידום אתרים מחירי דירות פרקט בשרון מובילים פוליש חברת נקיון מפת אתר Designed by scoopsites.net